• OĞUZHAN YILDIRIM

Nedir bu Canva ? Ne işe yarar ?

Güncelleme tarihi: Oca 6


Öncelikle hepinize merhabalar. İlk yazımla karşınızdayım. Bugün sizlere işinizi kolaylaştıracak, kendi tasarımlarınızı yapıp kullanabileceğiniz bir siteyi tanıtacağım. Canva. Evet, nedir bu Canva ?

Canva 2012 yılında Avustralya'nın Sydney kentinde kurulmuş sosyal medya grafikleri, sunumları, posterleri ve diğer görsel içerikleri oluşturmasına olanak tanıyan ücretsiz (kısmen) bir grafik tasarım platformudur. Canva ücretsiz bir platform olmasının yanı sıra binlerce hazır tasarımı da size ücretsiz sunmaktadır.

Nasıl kullanılır ?


Öncelikle siteye kayıt oluyoruz. (Önemli açıklama !)

Gördüğünüz gibi kayıt olurken birçok seçeneği kullanabilirsiniz. Buraya önemli bir not düşmek istiyorum. Canva'ya kayıt olurken iş hayatınızda kullandığınız veya sizin için çok önemli bir mail hesabıyla girmemeye dikkat edin. Birkaç siteden yaptığım araştırmaya göre daha önce veri sızdırılmış ve bunların arasında benim de bir mailim mevcut. Kısa süre içerisinde bunu araştırdığım sitenin de yazısını yazacağım.

Giriş yaptıktan sonra bir proje seçiyoruz. (isteğe göre)

Canva yukarıda da bahsettiğim gibi binlerce hazır tasarımı ayağımıza kadar getirmekte. Örneğin biz bugün bir Instagram sayfası için gönderi hazırlayacağız. Hazır tasarımlardan birini seçip onun üzerinde düzenleme işlemlerini gerçekleştirelim.

Seçtiğimiz tasarımı düzenleme aşamasına geçiyoruz.

Instagram gönderimizi seçtikten sonra sol taraftaki toolbar(araç çubuğu) kısmına gelip şablonlara tıklıyoruz ve buradan istediğimiz tasarımı seçiyoruz.

Ben bir sağlık sayfasına Instagram gönderisi yapacağım ve bu tasarımı seçtim.

Toolbar(Araç Çubuğu) nasıl kullanılır onu inceleyelim.

Toolbar(Araç Çubuğu), kimilerimizin Photoshop üzerinden de hakim olduğu, kimilerimizin hiç bilmediği grafik tasarımı yaparken genelde kullandığımız araçları bulduğumuz kısımdır. Canva'nın toolbar(araç çubuğu) kısmı tabii ki bir Photoshop kadar kapsamlı değil. İşlerimizi daha da kolaylaştıracak cinsten.


  • Şablonlar

Yaptığınız tasarımda kullanacağınız hazır şablonların barındırıldığı kısım.

  • Yüklemeler

Bilgisayarınız/Telefonunuz üzerinden tasarımımızda kullanacağımız görselleri yüklediğiniz alan.

  • Fotoğraf

Canva'nın kendi bünyesinde olan fotoğraflara eriştiğiniz kısım.

  • Bileşenler

Canva'nın yine kendi bünyesinde olan .png uzantılı resimlere veya tasarım içinde kullanacağınız vektörel çizimlere eriştiğiniz kısım.

  • Metin

Yaptığınız tasarıma metinleri eklediğiniz kısım.

  • Tarzlar

Yazı tiplerini ve renkleri ayarlayabileceğiniz kısım.

  • Müzik

Yaptığınız tasarım .mp4 uzantılı yani video ise arkasına ekleyebileceğiniz müziklerin bulunduğu kısım.

  • Videolar

Yaptığınız tasarıma eklemek istediğiniz tarzdaki videoların bulunduğu kısım.

  • Arka Plan

Yaptığınız tasarımın arka planında kullanabileceğiniz resimlerin bulunduğu kısım.

  • Klasörler

Yaptığınız tasarımda kullanacağınız nesneleri klasörlerde tutabildiğiniz kısım.

Yazımın sonuna yaklaşırken ortaya çıkan tasarıma bakalım.

Yazı tipi, renkler, vektörel çizimler ve daha nicesini değiştirmek sizin elinizde. Canva, kendi küçük tasarımlarınız için birebir bir platform. Bugün sizlere elimden geldiğince bunu anlatmak istedim. Tamamen ücretsiz bir şekilde işinize görmesine karşın bir de paralı yani bizim Premium diye tabir ettiğimiz sürümü mevcut. İçerisinde birden çok özellik barındırıyor. Örneğin yaptığımız tasarımı 4K(3840 x 2160) çözünürlükte kaydetme de bunlardan en önemlisi bana kalırsa. Aylık olarak 12,95$(günümüz kuru ile 101,80₺) Yıllık ise 119,40$(günümüz kuru ile 938,63).

Buraya kadar okuduysanız hepinize teşekkür ederim. Umarım faydam dokunmuştur. Başka yazılarda görüşmek üzere.246 görüntüleme2 yorum